Логопед
ЛОГОПЕД
Мовленнєвий розвиток дошкільників
Однією з найважливіших проблем сучасної логопедії є раннє виявлення та попередження порушень мовленнєвого розвитку у дітей. Від своєчасно проведеної корекційної роботи та від усунення причин, що зумовлюють виникнення таких порушень значною мірою залежить не лише мовленнєвий розвиток дитини, але й формування її пізнавальної діяльності в цілому, становлення як особистості.
В спеціальній літературі проблема вивчення, попередження і подолання порушень мовлення у дітей розглядається з різних позицій.
У дітей із порушеннями усного мовлення. Відповідно до уявлень, традиційний логопедичний вплив, спрямований на профілактику чи подолання вад мовлення, пов’язаний з корекцією звуковимови, фонематичного сприймання, звуко – буквенного аналізу, словника і граматичного ладу.
Менш вивченими є розлади мовлення, які безпосередньо не пов’язані з недорозвиненням мовлення, а обумовлені не сформованістю невербальних форм психічних процесів, так як зоровий гнозис, оптико – просторові уявлення, зорово – моторні координації, загальна моторика, з не сформованістю процесу уваги, а також цілеспрямованої діяльності, саморегуляції, контролю за діями. Це так звані оптичні форми дислексії.
Особливе місце серед мовленнєвих порушень займає загальне недорозвинення мовлення – різні складні мовленнєві розлади, при яких у дітей порушено формування всіх компонентів мовленнєвої системи, що відноситься до її звукової і змістової сторони, при нормальному слуху і інтелекті. Відомо, що симптоматика ЗНМ не обмежується лише мовленнєвими проявами. Неповноцінна мовленнєва діяльність накладає відбиток на формування у цих дітей невербальних форм психічних процесів, а саме: зорового гнозису, зорово – просторової орієнтації, зорового аналізу і синтезу, зорово – моторної координації, зорової пам’яті, уваги. Недорозвинення цих процесів призводить до появи в подальшому оптичних розладів писемного мовлення у даної категорії дітей. Аналіз науково – методичної літератури показав, що особливості стану вищих психічних функцій, пов’язаних з оволодінням процесів письма і читання у дітей із ЗНМ вивчені недостатньо. Тому проблема профілактики оптичних порушень писемного мовлення у старших дошкільників із ЗНМ є на сьогодні достатньо актуальною.
Поради батькам з розвитку мови дітей
Мова дитини розвивається шляхом наслідування мови людей, що оточують його. Тому малюк повинен чути лише правильну мову в сім'ї. Мова батька і матері, всіх членів сім'ї – це перший зразок, який наслідує дитина. Навіть якщо Ви мовчазні від природи – все рівно говоріть з малюком. Супроводжуйте свої дії словами! Озвучуйте будь-яку ситуацію, але лише якщо Ви бачите, що дитина чує і бачить Вас. Не говоріть в порожнечу, дивіться малюку в очі. Це особливо важливо, якщо Ваш нащадок надмірно активний і постійно рухається.
Завжди підтримуйте прагнення дитини до спілкування, вислуховуйте її уважно, не обривайте. Відповідайте на всі питання спокійно, неквапливо, чітко, виразно, середньої сили голосом, правильно виголошуйте звуки і слова – це допоможе малюку швидше опанувати правильну мову.
Поважайте дитину! У ті моменти, коли малюк говорить, вимикайте гучну музику, дайте йому можливість чути себе і Вас.
Не наслідуйте неправильної мові дитини, не сюсюкайте з нею.
Говоріть простими словами, короткими фразами, дотримуйте паузи між фразами, тоді і діти, наслідуючи Вашу мову, навчаться правильно говорити. Не допускайте у дітей швидкої мови. Некваплива, правильна, чітка мова запобігає дефектам мови.
У навчанні і розвитку мови дітей створюйте ігрові ситуації.
Читайте малюку хороші вірші, казки, розповіді; перечитуйте їх по декілька разів, діти краще сприймають знайомі тексти.
Не перенавантажуйте дитину мовним матеріалом, не давайте дітям молодшого віку заучувати довгі вірші, при виборі книг користуйтеся порадами вчителів, логопедів.
Дуже важливо, щоб малюк, осягаючи, взнаючи щось нове, мав можливість не лише бачити новий предмет, чіпати його, але і знати його назву. Потрібно чітко і виразно кілька разів назвати цей предмет.
Звертайте особливу увагу на розвиток дрібної моторики – точних рухів пальців рук. Моторика тісно пов'язана з розвитком мови. Ліплення, малювання, ігри з дрібними предметами – все це допоможе мові, а в майбутньому і в опануванні письма.
Будьте терплячі, поблажливі, обережні.
Пам'ятайте: лише Ви і Ваша віра в сили і здібності дитини можуть допомогти їй. Активно радійте успіхам малюка, частіше хвалите його!
Як виконувати домашні завдання
1. Отримавши домашнє завдання, ознайомтесь з ним і одразу з’ясуйте питання, які виникли з логопедом.
2. Допомагайте дитині виконувати завдання.
3. Якщо дитина помиляється, виправте її, але ні в якому разі не карайте і не підганяйте.
4. Намагайтеся викликати у дитини зацікавленість до занять, щоб вправи носили ігровий характер.
5. Артикуляційну гімнастику виконуйте перед дзеркалом.
6. Не забувайте приносити папки з домашнім завданням в понеділок в садочок.
7. Повідомляйте вихователя чи логопеда про труднощі, які виникають під час виконання домашніх завдань.
8. Обов’язково виконуйте всі домашні завдання. Це допоможе розвиватися вашій дитині без порушень мови.
Поради батькам!
1. Дитині необхідно забезпечити твердий режим дня, спокійний та міцний сон.
2. Розмовляти з дитиною слід чітко, виразно, спокійно.
3. Слідкуйте за тим, щоб дитина говорила не поспішаючи, вірно вимовляла поставлені звуки.
4. Привчайте дитину відповідати на запитання розгорнутими фразами.
5. У вільний час намагайтеся приділити 10-15 хвилин для повторення домашніх завдань.
6. Вправи для язика виконувати перед дзеркалом, щоб дитина могла слідкувати за рухами, положення свого язика.
7. Читайте дитині казки, привчайте її переказувати.
8. Запитуйте кожного дня, що вивчили нового, що робите в дитсадку.
9. За консультаціями та порадами, щодо розвитку мовлення вашої дитини звертайтесь в Понеділок, середу чи п’ятницю з 12.00 до 15.00.
10. Виконуйте домашні завдання, папку беріть у п’ятницю і повертайте в понеділок (обов’язково).