Медсестра
Медична сестра
Алфьорова Лариса Генадіївна
ЗДІЙСНЮЄМО ПРОФІЛАКТИКУ
дрібнота в роті
Яка дрібнота прямує дитині до рота
Тепер можна лише здогадуватися, як у животі хлопчика опинилися магнітні кульки. Такі маленькі, а скільки ж лиха наробили — стягнули, як прищіпки, стінки кишківника. Це спричинило його непрохідність, перфорацію та перитоніт. Навіть кваліфіковані хірурги не змогли врятувати хлопчика від інвалідності — значну частину кишківника вони були змушені видалити. Нехай ця чергова прикра історія, яку нещодавно транслювали по телебаченню, нагадає батькам ваших вихованців, що поряд з маленькими дослідниками не можна втрачати пильність ні на мить!!!
Варто дорослим залишити дитину, зокрема раннього віку, бодай на кілька хвилин наодинці, вона миттю потягнеться своїми спритними рученятами до всього, що може дістати. Рідко дитина втримається, аби не спробувати свою «здобич» на смак. Добре, коли ці гастрономічні експерименти завершуються життєвим уроком на кшталт «так робити не можна». Однак іноді наслідки такої дитячої цікавості — тяжкі і навіть фатальні.
Чого лишень немає в колекціях дитячих торакальних або хірургічних відділень: гвинтики й монети, голки й намистини, гудзики та канцелярське приладдя, кульки, деталі металевих і пластикових іграшок, батарейки-«таблетки», магніти* — цей список можна продовжувати ще довго й дивувати вас назвами різної дрібноти, про яку ви навіть не могли подумати б. Чим небезпечна ця дрібнота, якщо потрапить дитині до рота?
1. Монети, деталі іграшок, намистини, кульки, гудзики
Якщо розмір цих предметів невеликий, то навіть якщо вони потраплять у дихальні шляхи**, певний час можуть не турбувати дитину або ж видавати себе періодичним вологим нападоподібним кашлем з мокротинням, іноді — температурою тіла 37...37,9 °С. Із розвитком запального процесу фізичний стан дитини погіршується: позначка на термометрі значно піднімається догори, кашель стає частим, наростає інтоксикація.
Зазвичай дитину госпіталізують із пневмонією, яка складно піддається лікуванню і часто має деструктивний характер. Стороннє тіло лікарі виявляють під час бронхоскопії. Якщо воно тривалий час затримається в дихальних шляхах, то може спричинити пролежні. Чим це небезпечно для дитини? Залежно від місця знаходження дефекту може бути прорив у стравохід, плевральну порожнину, аорту. В останньому випадку миттєво настає смерть унаслідок посиленої кровотечі.
Якщо такі предмети потрапили до шлунка, то в більшості випадків вони виходять природним шляхом. Якщо затримуються в стравоході, може утворитися пролежень, а згодом унаслідок тиску на стінку стравоходу — трахеостравохідний свищ. Іноді до появи ускладнень симптоми незначні, відтак лікарі установлюють діагноз запізно. Саме з цієї причини дітей з підозрою на стороннє тіло в стравоході госпіталізують для обстеження. Якщо стороннє тіло значних розмірів, може виникати непрохідність.
2. Голки, цвяхи, канцелярські кнопки, шпильки
Ці «гостродзьобі» предмети небезпечні для життя дитини, незалежно від того, куди потрапили: чи то в дихальні шляхи, чи то в стравохід. Якщо вони потрапили в дихальні шляхи, то спричиняють:
-
кровохаркання;
-
набряк, що супроводжується дихальною недостатністю;
-
медіастеніт — за перфорації та інфікування.
Якщо в стравохід, наслідки можуть бути такими самими. Навіть якщо благополучно його пройдуть, можуть проколоти стінку шлунка чи кишківника, спричинити перфорацію та перитоніт. Хоча це буває рідко. Зазвичай такі предмети пересуваються по шлунково-кишковому тракту тупим кінцем уперед і не викликають пошкоджень.
3. Батарейки-«таблетки»
Здебільшого такі батарейки потрапляють у стравохід, але іноді застрягають й у дихальних шляхах. Пошкодження виникають під впливом таких чинників (одного чи усіх):
-
тиску й появи некрозу;
-
лугу, що належить до складу електролітного агента;
-
електричного струму, якщо батарейка розрядиться.
Іноді батарейки-«таблетки» затримуються в організмі дитини протягом кількох днів, тоді виникають тяжкі ерозії з формуванням трахеостравохідного свища. У медичній літературі навіть зафіксовано поодинокі випадки пенетрації такої батарейки в аорту, коли вона застрягла в місці природного звуження стравоходу.
Якщо батарейки потрапили до шлунка, вже через дві години вони можуть уразити слизову. Якщо до кишківника, — подальші ураження вже малоймовірні. Хоча зафіксовано випадок перфорації батарейкою дивертикула Меккеля через три доби після того, як її проковтнула людина.
4. Насіння, крупи, горіхи
Якщо для шлунково-кишкового тракту ці предмети безпечні, то про дихальні шляхи цього сказати не можна. Адже якщо вони затримаються в трахеї чи бронхах, набрякнуть, довкола виникнуть грануляції, що повністю перекриють просвіт і зроблять ці предмети невидимими під час бронхоскопії.
Протягом тривалого часу (іноді кількох місяців) дитину може нічого не турбувати. Лише час від часу в неї може бути вологий кашель і температура тіла 37...37,9 °С. Згодом запальний процес прогресуватиме, і зрештою — лікарі виявлять пневмонію, нерідко деструктивного характеру.
Десятирічну дівчинку в тяжкому стані привезли до торакального відділення Київської обласної дитячої лікарні з попереднім діагнозом: абсцес нижньої долі правої легені. Провідні симптоми — гнійне харкотиння та кровохаркання. Під час бронхоскопії стороннє тіло не виявили. Провели правобічну лобектомію. Під час втручання виявили надзвичайно виражений спайковий процес у плевральній порожнині. У видаленій частині легені виявили колосок, розташований у порожнині абсцесу. Під час ретельного збору анамнезу мати згадала, що її донька у два роки тримала в роті травинку з колосками. Після невдалого вдиху дівчинка сильно закашляла, та вже за кілька хвилин їй стало краще. Тоді батьки не звернули уваги на цей випадок. Із трьох років дівчинка кілька разів хворіла на пневмонію, згодом виникла легенева кровотеча. Після консультації лікаря-фтизіатра діагноз «туберкульоз легень» не підтвердився, дівчинку направили до лікаря-пульмонолога.
5. Жуйки
У страшилки про «кишки злипнуться» вже не вірить навіть дитина. І правильно, адже шкода від того, що вона проковтне жуйку, — незначна, порівняно з тим, що може трапитися, якщо жуйка застрягне в дихальних шляхах. Жуйка часто розпадається на часточки, які можуть переміщуватися в різні сегменти органів дихання. Це може привести до масивного запального процесу в легенях.
Згідно із статистичними даними, якщо сторонні тіла потрапляють у дихальні шляхи, то з них знаходять:
• 12% — у гортані;
• 18% — у трахеї;
• 70% — у бронхах.
6. Лікарські засоби
Пігулки — лідери серед лікарських засобів за кількістю отруєнь у дітей. Причина більшості таких випадків — батьки без контролю зберігають лікарські засоби. Приміром, можуть випити пігулку, а пластинку «забути» покласти в аптечку. Також зіграти злий жарт може звичка тримати все під рукою.
Зафіксовано, що найбільше дітям «до вподоби» ті лікарські засоби, які найчастіше вживають батьки: гіпотензивні, протизапальні, антигістамінні та транквілізатори. Клінічні форми та симптоми отруєння залежать від діючої речовини. Дитину навіть з підозрою на отруєння лікарськими засобами мають госпіталізувати в токсикологічне відділення.
7. Отруйні рослини, гриби
1/3 блідої поганки — смертельна доза для дитини
Часто в погоні за бажанням облаштувати кімнату дитини рослинами батьки забувають поцікавитися, чи бува не отруйні вони. Та й поза межами помешкання не надають значення, якщо дитина близько підходить до незнайомих рослин чи грибів. А дарма, у 50% випадків отруюються такими рослинами саме діти віком від одного до шести років. Клінічні форми та симптоми можуть бути різноманітними. Вони залежать від діючої речовини, кількості отрути та віку дитини. Так, загальні прояви отруєнь у дітей:
-
зміна поведінки та свідомості, можливі судоми, непритомність, галюцинації, пригнічений або збуджений стан;
-
порушена координація рухів;
-
біль у животі, нудота, блювота, діарея;
-
тахи- або брадікардія;
-
розлади дихання;
-
підвищений/знижений артеріальний тиск;
-
почервоніння, блідість або синюшність шкіри;
-
розширені або звужені зіниці.
Симптоми отруєння найпоширенішими отруйними рослинами та грибами України подано в Додатку 1.
Правила безпеки життєдіяльності в такому разі прості й зрозумілі кожному (див. Додаток 2). Аби їх дотримуватися, не треба докладати значних фізичних зусиль чи витрачати кошти. Але щороку нехтування цими прописними істинами й сподівання на «якось воно буде» призводять до сотень випадків госпіталізації дітей дошкільного віку. Боляче навіть думати, через який біль та страждання проходять діти в боротьбі за життя, до того ж не всі їх витримують. І винні в цьому ми, дорослі. Тож не забувайте щоразу про це нагадувати колегам і батькам вихованців. Адже діти будуть в безпеці лише тоді, коли ми завжди будемо поряд і пильнуватимемо, чи бува немає поряд дрібноти, яка спокушає спробувати її на смак.
Як дізнатися, що дитина проковтнула отруйну рослину чи гриб
Назва |
Симптоми отруєння |
Блекота, вороняче око, дурман, пасльон, беладонна |
• сухість у ротовій порожнині |
Аконіт, болиголов, деякі різновиди полину, тютюну та термопсису |
• головний біль, запаморочення Ження артеріального тиску, сповільнення частоти дихання |
Горицвіт, конвалія, наперстянка, олеандр, заманиха, софора, чемериця |
• тахіаритмія |
Рицина, лютик, молочай, чистотіл, пасльон Бліда поганка |
• нудота, блювота, біль у животі, діарея • біль у животі збільшення та біль у печінці, тахікардія, зниження артеріального тиску |
Б |
|
Мухомор |
• біль у животі |
Як сказати «ні» дрібним предметам у роті дитини
-
Дозволяйте дітям гратися лише тими іграшками, які відповідають їхньому віку. Вони мають бути настільки міцними, аби не розпастися на частини. Батарейки та магніти надійно ховайте. Щодня перевіряйте, чи всі іграшки цілі.
-
Поясніть колегам, які використовують на заняттях з розвитку дрібної моторики мозаїку, конструктор, насіння, крупу та інші засоби, щоб пильно стежили за дітьми. Особливу увагу нехай приділяють дітям з психічними захворюваннями.
-
Розкажіть батькам вихованців, що неприпустимо без контролю залишати вдома лікарські засоби, дрібні побутові речі, монети, прикраси. А також поясніть, чому дітям, зокрема раннього віку, небезпечно вживати льодяники, насіння, горіхи, жуйки. Порадьте перевірити, чи бува немає в їхньому помешканні або на прибудинковій території отруйних рослин і грибів.
-
Нагадуйте колегам і батькам вихованців, що не можна залишати дітей без нагляду на гральних майданчиках, у парках, на природі під час відпочинку.
-
Стежте, аби територію закладу дошкільної освіти щодня прибирали й своєчасно позбувалися сторонніх предметів, грибів, отруйних і колючих рослин.
ДО ВІДОМА
Сторонні тіла в дихальних шляхах чи ШКТ: що каже статистика
Найчастіше травмуються дрібними предметами, які беруть до рота, дошкільники віком від одного до шести років. Якщо такий предмет потрапляє їм до рота, за несприятливих умов він може опинитися в дихальних шляхах або в шлунку. За дослідженнями останніх років, співвідношення сторонніх тіл у дихальних шляхах і шлунково-кишковому тракті становить 1:2,5.
Сторонні тіла в дихальних шляхах часто спричиняють порушення дихання та кровообігу. Найнебезпечніше, якщо вони потраплять у гортань чи трахею, бо повністю перекриють доступ повітря. У такому разі не можна гаяти час, адже якщо вчасно не надати першу медичну допомогу, смерть може настати за одну-дві хвилини.
За статистикою 80-90% сторонніх тіл, що потрапляють до шлунково-кишкового тракту, виходять самостійно протягом чотирьох-шести діб, 10-20% — видаляють ендоскопічно, 1% — потребує оперативного лікування.
Харчові отруєння
Профілактика харчових отруєнь.
Харчові отруєння поділяються на дві групи: небактеріальні і бактеріальні. Небактеріальні отруєння – це хімічні отруєння, що виникають внаслідок проникнення в організм різних отруйних речовин. Такі отруєння бувають, наприклад, коли споживають неїстівні гриби, ягоди, плоди, а також в разі потрапляння в їжу отрутохімікатів та інших речовин, які можуть утворюватися внаслідок неправильного зберігання, а іноді й приготування їжі.
Бактеріальні отруєння виникають внаслідок споживання зіпсованих, неякісних продуктів, заражених гнильними бактеріями, стафілококами, які, розмножуючись у живильному середовищі, виділяють велику кількість отруйних речовин – токсинів. Особливо сильну отруту виділяє мікроб ботулізму, який міститься іноді в зіпсованих консервах. Бактеріальні отрути утворюються також в разі неправильного зберігання рибних страв, тортів, тістечок тощо. Харчові отруєння характеризуються такими ознаками: поява загальної слабості, сухість у роті, нудота, блювання, біль у животі і пронос, а іноді і знепритомнення. При ботулізмі – найнебезпечнішому бактеріальному харчовому отруєнні – симптоми інші: головний біль, розлад зору, втрата мови, а потім стан непритомності.
Перші ознаки харчового отруєння з’являються через 5-6 год, а іноді й раніше. Що ж до симптомів ботулізму, то вони проявляються через добу і більше. В дитячих закладах отруєння може мати масовий характер. Такі отруєння звичайно зумовлені тією самою причиною і мають загальні симптоми.
У запобіганні харчовим отруєнням неабияка роль належить учителеві початкових класів. Він зобов’язаний ознайомити учнів з причинами
отруєнь і добитися того, щоб вони твердо засвоїли правило: не споживати незнайомі рослини і несвіжу їжу.
При перших ознаках отруєння вчитель повинен негайно викликати лікаря і зуміти подати до його прибуття першу допомогу потерпілому, передусім звільнити його травний канал від шкідливих речовин. Для цього хворій дитині можна дати випити кілька склянок теплої води з содою (0,5 чайної ложки на склянку) або слабкий розчин перманганату калію. Якщо в дитини блювання вже припинилося, то для підтримання сил їй можна дати міцного чаю або кави.
Як не допустити отруєння харчовими продуктами.
При приготуванні їжі необхідно звертати увагу на якість продуктів харчування.
У кожного продукту є свій строк зберігання. Особливо ретельно треба ставитись до використання в їжу продуктів, що швидко псуються: молочних, м’ясних, рибних.
Страви з м’яса та риби потрібно відразу використовувати в їжу.
В холодильнику м’ясо зберігають 5 діб, рибу і птицю – до 2 діб, яйця – до 3 тижнів, сметану – до 3 діб.
Щоб купити свіжі продукти, дивись на дату виготовлення, що вказана на упаковці.
Щоб визначити, чи свіжі яйця, необхідно помістити яйце в склянку з водою: якщо яйце лежить на дні – воно свіже; піднялось кінчиком вгору – йому 2-3 тижні і використовувати його можна лише в тісто; спливло вгору – викинь, воно – зіпсоване.
Можна отруїтись і хлібом. Запліснявілий хліб їсти недопустимо. Деякі види плісняви виробляють отруту.
Продукти, які можуть нести небезпеку в літній період: розрізаний кавун, вінегрет, гречана та манна каші, овочеві салати, розтале і знову заморожене морозиво.
Заморожені продукти зберігають більше вітамінів, ніж ті, що знаходяться в той самий час просто на повітрі.
Вітаміни
Найпоширенішими з вітамінів є:
Вітамін А сприяє росту, потрібний для нормального зору. Його багато у моркві, маслі, сирі, яйцях, печінці, помідорах, зеленій цибулі.
Вітаміни групи В необхідні для розумової і фізичної праці. Містяться вони у житньому хлібі, вівсяній та гречаній крупах, у горосі, квасолі, жовтку яєць, печінці, м’ясі.
Вітамін С запобігає застуді, поліпшує кровообіг, сприяє росту, лікує цингу. Багато його в капусті, картоплі, помідорах, цибулі, шипшині, часнику, лимонах, чорній смородині.
Вітамін D зміцнює кістки, запобігає рахітові. Міститься в молоці, печінці, житньому хлібі, яйцях, риб’ячому жирі.
Організм дитини, особливо в період його формування, дуже чутливий до дефіциту вітамінів. При їх нестачі розвивається гіповітаміноз (погіршення самопочуття, швидка втомлюваність, дратівливість, зниження захисних сил організму). Такі стани частіше спостерігаються взимку та навесні, що пов’язано з особливостями харчування у ці періоди. Адже тоді менше вживається свіжих овочів та фруктів та й вміст вітамінів у цих продуктах є меншим, ніж влітку та восени. Тоді добову потребу у вітамінах слід забезпечити змішаним раціоном харчування. Корисно вживати щоденні вітамінні салати, які доступні кожній сім’ї:1. Морква, яблуко, солоний огірок, хрін, зелень петрушки.
2. Червоний буряк, морква, майонез.
3. Редька, морква, часник, сметана, сіль, цукор, зелень петрушки.
На формування м’язової, кісткової, нервової тканин у дітей впливають мікроелементи: калій,кальцій,магній, залізо, йод, фосфор, цинк. Тому у харчуванні мають бути : яблука,абрикоси, вишня, виноград, ананаси, квасоля, огірки, капуста, риба, м’ясо, в яких їх найбільше.
Для прикладу візьмемо кільку. Це дрібна промислова риба родини Оселедцеві. Хоча її незаслужено відносять до дешевих сортів риби, вона - величезний резерв кальцію. А кальцій бере участь у формуванні кісткової тканини, стимулює ріст дитини. Під його впливом формуються гарні й міцні зуби. А в хребті, лусці, хвості зосереджені також запаси фосфору.
Вітамін D в житті дитини
Тільки під дією ультрафіолету наш організм починає виробляти цей важливий для здоров'я вітамін. Чим ми можемо собі допомогти під час довгого похмурого сезону?
Часті застуди, втома, безсоння ... Звичайна реакція на негоду? Можливо, справа і в іншому - в дефіциті вітаміну D. Він необхідний для підтримки нашого імунітету, а крім того, впливає на стан нервової системи, роботу серця і згортання крові.
Останні дослідження показують, що профілактика цілого ряду онкологічних захворювань також безпосередньо пов'язана з вмістом цього вітаміну в організмі. Насправді, цю речовину називають вітаміном лише за традицією: вона має гормональну природу.
У нашому організмі вона в основному синтезується під впливом ультрафіолетових променів. Або (у суттєво менших кількостях) потрапляє до нас з продуктами харчування.
У них вітамін D знаходиться в так званій неактивній формі, яку наш організм під впливом тих же сонячних променів потім «активує», перетворюючи в гормон кальцитріол - регулятор обміну кальцію та фосфору. Саме він відповідає за здоровий стан кісткової тканини, захищає дітей від захворювання на рахіт, а людей у віці - від остеопорозу.
На вулиці ...
Самий вірний спосіб відновити запаси вітаміну D - побувати на сонці. Влітку досить буде 20-хвилинної прогулянки погожим днем у відкритому одязі.
При цьому, при засмаганні варто знати міру: дуже засмагла шкіра починає пропускати значно менше ультрафіолету, ніж його потрібно для вироблення в організмі «сонячного» вітаміну. Причиною дефіциту вітаміну D може стати затяжна похмура погода, яка властива нашим широтам.
Влітку і восени помірний дефіцит вітаміну D спостерігається лише у 13% дорослих, а от у зимово-весняний період ця цифра зростає до 36%.
... І на тарілці
Найчастіше вітамін D можна знайти в продуктах тваринного походження, наприклад у вершковому маслі і яєчному жовтку ... тобто в тій їжі, ставлення до якої останнім часом у багатьох змінилося через інтерес до здорового харчування.
Багато вітаміну D і в печінці, яку люблять не всі, і в морській рибі, яку ми їмо недостатньо. Джерелом вітаміну D можуть стати і його препарати. Кому з нас його не вистачає найчастіше?
Три основні групи ризику - це діти, вагітні жінки та літні люди (у яких в силу віку сповільнений синтез вітаміну D). Але не тільки вони.
Причиною нестачі вітаміну D можуть стати захворювання печінки і нирок. Саме в цих органах вихідна форма вітаміну перетворюється в гормон кальцитріол. Щоб визначити дефіцит вітаміну D в організмі, проводять аналіз сироватки крові. Його може призначити лікуючий лікар і в разі гіповітамінозу прописати необхідні препарати.
Для дітей і дорослих - зразкові рекомендації добового споживання вітаміну D з їжею.
Діти та підлітки
• 1-3 років: 10 мкг;
• 4-12 років: 5 мкг;
• 13-19 років: 5 мкг.
Дорослі: 5 мкг.
Вагітні жінки: 10 мкг.
Літні люди: 10 мкг.